Kalp Sağlığı

Kalp Sağlığı Arşivleri

Aşağıda blogumuzun kalp sağlığı kategorisinde bulunan paylaşımlara ulaşabilirsiniz.

1 2 3 4 5 24 25 26 27

Kalp sağlığı, kalp ve kan damarlarının fonksiyonlarını sorunsuz ve sistemli bir şekilde yerine getirebilmesi olarak tanımlanabilir. Kalp sağlığı ve korunması kaliteli ve uzun bir yaşam için büyük önem taşır.  Kalbi korumak ve kalp sağlığı ile ilgili olarak yapılabilecekler hakkında bilgi sahibi olmak bu konuda son derece önemlidir.

Kalp sağlığı, kalp ve kan damarlarının fonksiyonlarını sorunsuz ve sistemli bir şekilde yerine getirebilmesi olarak tanımlanabilir. Bu sebeple, beslenme ve kalp sağlığı bir bütün olarak ele alınmalı, kalp ve kan damarlarında fonksiyon bozukluklarına yol açacak yaşam standartları bilinerek hareket edilmelidir.

Kalp sağlığını tanımlamak için öncelikle kalp hastalıklarının kapsamına değinmekte yarar vardır.

Kalp hastalıkları genel olarak; kalp ve kan damarlarına bağlı olarak meydana gelen hastalıklardır. Bu kapsamda koroner kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, beyin damar hastalıkları, hipertansiyon, kalp kapak hastalıkları, periferik arter hastalığı, romatizmal kalp hastalıkları, konjenital kalp hastalıkları, aort hastalıkları, kalp kası bozuklukları, endokard hastalıkları ve perikard hastalıkları yer alır.  Günlük hayatta aşina olduğumuz bu hastalıklar, bize sağlıklı bir kalp yapısının nasıl olması gerektiği hakkında yol gösterici olacaktır.

Kalbin etrafını çevreleyerek kalp dokusunun beslenmesini sağlayan atardamarlara koroner arterler adı verilir. Koroner kalp hastalığı dendiği zaman, bu damarlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen daralma ve tıkanmalar sonucu kalpte ortaya çıkan doku kayıpları ve diğer sorunlar anlaşılır. Beyin damar hastalıkları (serebrovaskuler hastalıklar) da, aynı şekilde beyni benzeyen damarlarda olan sorunlar sonucunda ortaya çıkan sorunları betimler. Kalpten çıkan ve bütün vücuda kan taşıyan en büyük atardamar olan aort hastalıkları da, kalbe giren ve çıkan kanı düzenleyen kalp kapaklarının hastalıkları da bu kapsamda yer alır. Ayrıca, doğumsal kalp hastalıkları ve kalp ve beyin dışındaki organ ve dokulara kan götüren damarlardaki sorunlarla toplardamar hastalıkları da bu başlığa dahildir.

Randevu alın