Eklemlere yararlı besin destekleri

Eklemlere yararlı besin destekleri

Paylaşın!

Eklemleri korumak ve işlevlerini desteklemek için sağlıklı beslenmeye dikkat etmenin yanısıra, eklemlere yararlı besin destekleri de mevcuttur.

Glukozamin: Bu amino şeker eklemlerdeki kıkırdağın doğal bir parçasıdır. Takviye olarak alınması kıkırdak kaybını yavaşlatmanın yanı sıra sertliği, şişliği ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve tek başına veya başka takviyelerle birlikte bulunabilir.

Kondroitin: Bu madde, kemiklerdeki ve kıkırdaktaki bağ dokusunun doğal bir parçasıdır. Takviye olarak alındığında, eklemlerdeki kolajeni artırmaya ve kıkırdakta su tutmaya da yardımcı olabilir.

Metilsülfonilmetan (MSM): Bu kükürtlü bileşik meyvelerde, sebzelerde, tahıllarda, hayvanlarda ve insanlarda doğal olarak bulunur. Kükürt vücudun bağ dokusu yapmasına yardımcı olur. Bu doğal kimyasaldan her gün 1.000 ila 3.000 mg veya daha fazla almak, ağrı ve şişlik gibi diz osteoartriti semptomlarına yardımcı olabilir.

Omega 3 yağ asitleri: Omega 3 yağ asitleri, vücuttu eklem sertliğini ve hassasiyetini gidermeye yardımcı olabilecek resolvin adı verilen anti-enflamatuar kimyasallara dönüşerek iltihaplanmaya yol açabilecek proteinleri ve yağ asitlerini bloke eder.

D Vitamini: Romatoid artrit üzerinde yapılan çalışmalar, bu hastalığa sahip kişilerde genellikle D vitamini eksikliği olduğunu göstermiştir. Bu temel besin maddesinin düşük seviyeleri kronik ağrıya yol açabilir.

Zerdeçal: Bu sarı renkli baharat hafif bir ağrı kesici etki yapar. Zerdeçalda bulunan kurkumin adlı bir kimyasal, iltihaplanmaya neden olabilecek bazı proteinleri bloke eder.

Hodan Yağı: Borago bitkisinin tohumlarından elde edilen bu yağ, vücutta iltihapla savaşan bir yağ asidi olan gama linolenik asit bakımından yüksektir. Günlük hodan yağı takviyeleri romatoid artrit semptomlarının tedavisine yardımcı olabilir ve hatta eklem ağrısı ve şişmesi için verilen reçeteli ilaçların dozunun azaltılmasını sağlayabilir.

SAMe (S-adenozilmetiyonin): Karaciğer tarafından üretilen bu kimyasal takviye olarak alındığında, iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) kadar iyi etki gösterebilir, ayrıca artrit semptomlarına neden olan kıkırdak hasarının onarılmasına da yardımcı olabilir.

Boswellia: Hint tütsüsü olarak da adlandırılan bu bitki özü, yüzyıllardır Afrika ve Asya halk tıbbının bir parçası olmuştur. Boswellia’daki aktif bileşen ağrıya yardımcı olabilir ve eklemlerdeki hareketi iyileştirebilir. Araştırmalar ayrıca kıkırdak kaybını yavaşlatabileceğini de göstermektedir.

Kedi Pençesi (Uncaria Tomentosa): Orta ve Güney Amerika’dan gelen bu odunsu asma, iltihaplanmayı yatıştırabilecek tanen ve sterol adı verilen kimyasallar içerir. Çalışmalar, yan etkileri olmaksızın osteoartritte diz ağrısına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Soya saponinleri: Eklemler sinovyal hücreler adı verilen özel hücrelerle kaplıdır. Soya saponinleri, sağlıklı bağ dokusunun büyümesini teşvik edebilmeleri için bu hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Araştırmalar, soya saponinlerini takviye olarak alan osteoartritli kişilerin zaman içinde eskisine göre daha az ağrı kesici ilaca ihtiyaç duyabileceğini göstermektedir.

Takviyeler, her ilaç gibi, risklerle birlikte gelir. Eklemlere yararlı besin destekleri de kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bu yazıda anlatılanlar bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için doktorunuzun önerileri çerçevesinde hareket ediniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Randevu alın