PANDEMİDE MUTFAK

Paylaşın!

Pandemide mutfak ve beslenme planlaması kendinizi ve ailenizi korumak için alacağınız tedbirlerin içinde önemli bir yer tutuyor. Mutfak ve alışveriş planlaması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekli

Paylaşın!

Covid-19 pandemisi gündemimizi meşgul etmeyi sürdürüyor ve epey daha da sürecek. Pandemide mutfak ve beslenme planlaması kendinizi ve ailenizi korumak için alacağınız tedbirlerin içinde önemli bir yer tutuyor. Mutfak ve alışveriş planlaması için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekli

Pandemide mutfak dolabınızda ne olduğunu kontrol ederek başlayın

Alışverişe çıkmadan önce buzdolabınızda, buzluğunuzda ve dolaplarınızda neler olduğunu gözden geçirin. Mevcut gıdaların son kullanma tarihlerini kontrol edin. Elinizde mevcut olanlar belki de alışverişe çıkmanıza gerek bırakmayacak. Mutfağınızı kontrol ederken un, yağ çeşitleri, şeker, tuz, salça gibi hemen hemen her yemekte kullanılan temel gıda stoklarına da bakın.

Buzdolabınızdakileri kontrol edin
Buzdolabınızda nele r olduğunu kontrol edin

Alışveriş listesi yapın

Alışveriş sırasında ihtiyacınız olmayan bir sürü şey alma riski her zaman için mümkündür. Bu nedenle, ihtiyaçlarınızı listeleyerek alışverişinizi ona göre yapın. Listeleme sırasında özel marka veya çeşit değil de, daha ziyade genel isimleri kullanın. Mesela, “ekmek” veya “sebze” gibi nitelemeler kullanırsanız, tam buğday ekmeği veya brokoli aramakla uğraşmaz ve daha kolay tercihler yaparsınız, bu da alışveriş sürenizi kısaltır. Özellikle süpermarketlerde geçirdiğiniz zaman arttıkça ihtiyacınız olmayan şeyleri alma olasılığınız da artar.

Pandemide mutfak alışverişinden önce alışveriş listesi yapın
Pandemide mutfak alışverişinden önce alışveriş listesi yapın

Alışveriş seçeneklerinizi çoğaltın

Pandemide mutfak ihtiyaçlarınızı temin ederken online toptan alışveriş, süpermarketlerin eve teslim servisleri gibi opsiyonları daha sık kullanın. Online veya eve teslim alışveriş sırasında genellikle sadece ihtiyacınız olanları alırsınız ve dışarı çıkmanız da gerekmez. Oysa, süpermarkete gitmek ihtiyacınız olmayan şeyleri alma olasılığını gündeme getirdiği gibi, hastalık kapma riskinizde de artışa yol açar.

Markete gitmek zorunda kaldığınızda da masek- sosyal mesafe- hijyen kurallarına uymayı ihmal etmeyin. Alışverişten döndükten sonra ellerinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayın.

Pandemide mutfak alışverişi yaparken maske- mesafe- hijyen üçlüsünü ihmal etmeyin
Pandemide mutfak alışverişi yaparken maske- mesafe- hijyen üçlüsünü ihmal etmeyin

Alınanların temizliği nasıl olmalı?

COVID-19 enfeksiyonunun yüzeylerden veya paketlerden bulaştığı yönünde somut veri yoktur, o nedenle paketlerin dezenfekte edilmesi gerekmez. Ancak paketli gıdaların açma bölgelerini (süt/ yoğurt kutularının açma yerleri, konserve kapakları, poşetli gıdaların açıldığı bölgeler) kullanmadan önce silmek ve havada kuruması sağlandıktan sonra kullanmakta yarar vardır.

Aldığınız sebze ve meyveleri akar su altında yıkamayı ihmal etmeyin. Patates, havuç, pancar, kereviz gibi sert sebzeleri ilaveten bir mutfak fırçasıyla fırçalamak daha iyidir. Yıkama yeterlidir, ilaveten dezenfektan veya sirke kullanmak gerekmez.

Aldığınız sebze ve meyveleri akar su altında yıkayın
Aldığınız sebze ve meyveleri akar su altında yıkayın

Pandemide mutfak stokları ne seviyede olmalı?

Pandemide mutfak stoklarını abartmayın. Öncelikle kendinizin ve ailenizin ihtiyaçlarını temin edin ve aldıklarınızda büyük miktarlardan kaçının. Genellikle ailenin 2 haftalık ihtiyacını karşılayacak düzeyde stok yeterlidir.

Taze, buzdolabında saklanabilen ve donmuş gıdaları birlikte alın ve alışveriş listenizi buna göre yapın. Öncelikle taze gıdaları tüketin, buzdolabında saklanabilen ve donmuş gıdaları daha sonra sırasıyla kullanın. Taze meyve ve sebze her zaman için konservelere, hazır yemeklere veya unlu gıdalara göre daha öncelikli olsun.

Normal dolapta saklanabilen pirinç, makarna, un, baklagiller ve konserveler gibi gıdaları biraz daha fazla alabiliğrsiniz, ancak yine de stok miktarınız bu gıdaların bir aylık tüketim miktarını aşmasında yine iki haftada tüketilebilecek kadar alın. Kendinizi pandemi nedeniyle aç kalma korkusundan koruyun.

Alışveriş stoklarını yaparken diğer aile üyelerinin özel ihtiyaçlarını, mesela bebek mamalarını veya evcil hayvan yemlerini de hesaba katmayı unutmayın.

Pandemide mutfak yönetimini nasıl yapmalı?

Pandemide mutfak faaliyetleri ailenin beslenmesini sağladığı gibi, aile açısından bir paylaşım ve eğlence aracı olmaya da yarar. Evde kalan aile bireylerinin mutfak faaliyetlerine katılması hem bütün ailenin tatmin ve paylaşımını arttıracak, hem de bütün yükün tek kişide olmasını engelleyecektir.

Pandemide mutfak işlerini bütün ailenin paylaşması mutluluğu arttırır.
Pandemide mutfak işlerini bütün ailenin paylaşması mutluluğu arttırır.

Mutfaktaki yemek pişirme işi bittikten sonra, 1 litre suya bir çorba kaşığı çamaşır suyu katarak mutfak tezgahı, evye ve ocağı bu suyla silin, ancak bu suyu gıdalarla temas ettirmemeye dikkat edin.

Mutfak tezgahını dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin
Mutfak tezgahını dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin

Evde kalma süreniz uzadığı için pandemide mutfak kullanımı genellikle artar. Yeni yemekler, yeni lezetler denenir, en fazla da börek, kurabiye, pasta gibi unlu gıdalar daha fazla pişirilir. Unlu gıdaların fazla pişirilmesi, bunların daha fazla tüketilmesine, bu da kilo almaya neden olur.

Olabildiğince evinizin normal mutfak düzeninin dışına çıkmayın. Sağlıklı gıdalar pişirmeye gayret edin. Yeni yemek denemesi yapacaksanız sağlıklı tarifler deneyin. Yemeklerinizden taze veya donmuş sebzeyi eksik etmeyin. Evdeki normal öğün düzenini de koruma gayreti içinde olun.

Evde kalıyor olmak genellikle atıştırma isteğini arttırır. Atıştırmalık olarak doğranmış salatalık, biber, havuç gibi sebzeler veya az miktarda kuruyemiş kullanılabilir. Buna karşılık cips, şekerli hazır gıdalar ve benzerlerinden kaçının, daha iyisi bunları alışveriş listenizden çıkartın.

Benzer konuda
COVID-19 riski
Salgın günlerinde beslenme
Yaşlılarda beslenme
Zatürre aşısı hakkında bilinmesi gerekenler
Grip ve kalp hastalıkları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir