GÜNE AKTİF VE VERİMLİ BAŞLAMANIN İPUÇLARI

Paylaşın!

Başarılı kişilerin hemen hemen tamamının sabah güne başlarken belli bir rutinleri olduğu anlaşılır. Güne aktif ve verimli başlangıç rutinleri sırasıyla gözden geçirilirse zor olmadığı görülecektir.

Paylaşın!

Başarılı kişilerin günlük yaşamları incelendiği zaman, hemen hemen tamamının sabah güne başlarken belli bir rutinleri olduğu anlaşılır. Bu rutin de nedense sıradan insanlara hep imkansızmış gibi görünür. Halbuki bu rutinler gizli saklı falan değildir, sadece ısrarlı ve düzenli şekilde uygulanırlar. Güne aktif ve verimli başlangıç rutinleri sırasıyla gözden geçirilirse zor olmadığı görülecektir.

En uygun saatte uyanmak

Bu durum sabah saat 04:00’de uyanmak anlamına gelmiyor. Yeterince dinlenmiş olmayan bir insanın günü de verimsiz ve gergin geçer. Yeterince dinlenmiş olunan bir saatte uyanmak en iyisidir. Eğer sabah çok erken kalkmak zorunluluğu varsa, gece yatış saati de ona göre olmalıdır.

En uygun saatte uyanmak
En uygun saatte uyanmak

Kısa bir zaman içinde vücudun biyolojik saati buna uyum gösterir. Sabah uyanma saatini hafta sonlarında da aynen uygulamak gerekir, yoksa biyolojik saat bozulur.

Güne aktif ve verimli başlangıç için teknolojiden uzak yatak odası

Alarm kullanma zorunluluğunuz varsa, eski usul bir çalar saat kullanın ve cep telefonunuzu yatak odanızın dışında bırakın. Bu şekilde, gece yattığınız zaman sosyal medyada gereksiz yere dolaşıp durmazsınız. 

Yatak odasında eski usul çalar saat kullanın
Yatak odasında eski usul çalar saat kullanın

Çoğu kişi uyandıktan sonra da teknolojiden uzak durmayı önerir. Hiç değilse uyandıktan sonra 10 dakika kadar ekrandan uzak durmayı başarmak bile yetebilir. Böylece güne aktif ve verimli başlamak mümkün olur.

İçeri gün ışığı ve hava girsin

Gün ışığı vücudun gündüz/gece ayrımını yapmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Uyandıktan sonra ya camlar ve perdeler açılarak içeri taze hava ve gün ışığı girmesi sağlanmalı, eğer mümkünse dışarı çıkılarak bir süre yürünmelidir. Bu şekilde güne dinç başlamak ve uyku mahmurluğunu atlatmak mümkün olur. Eğer gün ağarmadan kalkılıyorsa hiç değilse ışıklar açılmalıdır.

İçeri gün ışığı ve hava girsin
İçeri gün ışığı ve hava girsin

Yatağın toplanması

Sabah yatağı toplamak hem özdisiplini geliştirir, hem de yeniden yatıp uyuma fikrini ortadan kaldırır. Sabah yatağı toplayanlar genellikle gece de daha rahat ve huzurlu uyurlar.

Sabah yatağı toplamak özdisiplini geliştirir
Sabah yatağı toplamak özdisiplini geliştirir

Sıvı alarak güne aktif ve verimli başlangıç

Uyandıktan sonra yorgun ve halsiz hissediliyorsa, bunun nedenlerinden biri gece uyku sırasındaki sıvı kaybı olabilir. Sabah çay veya kahveden önce içilecek bir bardak su genellikle bu halsizlik ve yorgunluğun ortadan kalkmasına oldukça yardımcı olur, ayrıca gün boyu sıvı almayı sürdürmeyi de daha kolaylaştırır.

Sıvı alarak güne aktif ve verimli başlangıç
Sıvı alarak güne aktif ve verimli başlangıç

Kısa bir yapılacak işler listesi oluşturmak

Sabah uyandıktan sonra  o gün yapılacak işleri ana başlıklarıyla listelemek günlük planlamayı kolaylaştırır. Buradaki önemli nokta, bu listeyi sadece ana başlıklarla ve kısa yapmaktır. Liste uzadıkça hissedilen stres de artar. İyi bir sabah listesi 4- 5 maddeyi geçmemelidir.

Güne aktif ve verimli başlangıç için iyi bir kahvaltı

Sabah yapılacak besleyici ama hafif bir kahvaltı güne aktif ve verimli başlamayı sağlar. Biraz peynir ve haşlanmış yumurta ile bir dilim tam tahıllı ekmek hem güne başlama enerjisini sağlar, hem de gereksiz kalori yüklemesi yapmaz.

Güne aktif ve verimli başlangıç için iyi bir kahvaltı
Güne aktif ve verimli başlamak için iyi bir kahvaltı

Sabah rutinleri güne enerjik ve odaklanmış başlamayı kolaylaştırır, bu nedenle abartmadan uygulanmalıdır.

İlgili yazılar
Uyku ilaçları nasıl kullanılmalı?
Ketentohumu ve kalbiniz
Genler ve sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir