Kış ve Kalp Hastalıkları

Kış ve Kalp Hastalıkları

Kış mevsimi, kişilerin pek çok açıdan önceden hazırlanması gereken bir dönemdir. Bu nedenle her cins kalp hastası kış için kendi tedbirlerini almalıdır.

  • Kalp hastaları neden soğuktan etkilenirler?

İnsanlar sıcak kanlı canlılardır, dolayısı ile hava soğuduğunda bile vücut ısılarını korumak zorundadırlar. Bu nedenle, soğuk havada ısı kaybını önlemek için vücut kan damarlarını büzerek ısı kaybını azaltmaya çalışır. Ayrıca, enerji üretiminin de artması için metabolizma hızlandırılır. Buna rağmen ortaya çıkan ısı kaybını yerine koymak amacıyla da kalp hızı ve debisi, yani attığı kan miktarı artar. Bu sonuçları oluşturmak için de adrenalin başta olmak üzere bir dizi sinirsel ve hormonal mekanizma harekete geçer.
Bu durumun birtakım doğal sonuçları olur.
1-      Büzülen atardamarlar sonucunda normalde dokularda olması gereken kanın önemli bir kısmı dolaşımda kalır, bu atardamarlardaki kan miktarının ve dolayısınya kan basıncının (tansiyonun) yükselmesi ile sonuçlanır, ayrıca kalbin yenmesi gereken direnç artar.
2-      Büzülen toplardamarlardaki kanın kalbe dönüşü artar, bu da kalbin iş yükünün artmasına neden olur.
3-      Metabolizmanın hızlanması nedeniyle vücuttaki atık miktarı artar.
4-      Akciğerleri de soğuk etkisinden korumak için bronşlar büzüldüğünden vücuda oksijen girişi azalır ve dolayısıyla dokulara gitmesi gereken oksijen miktarı da ihtiyacın altında kalır. Bunu kapatabilmek için yine dolaşımın hızlanması, yani kalbin daha fazla çalışması gerekir.
Tüm bu nedenlerle soğuk havada kalbin iş yükü belirgin şekilde artış gösterir, ayrıca damarlar da daralır. Bu nedenledir ki soğuk havada daha çabuk yoruluruz ve daha çabuk nefes nefese kalırız. Yine aynı nedenle, yani damarlar büzüştüğü, giden kan miktarı azaldığı, azalan o kanın içindeki oksijen de az olduğu için eller, ayaklar, burun ucu ve dudaklar gibi uç noktalar da morarır.
Bu mekanizmalar sonucunda el ve ayaklarda gangren, kalp yetersizliği olanlarda kalp yetersizliğinde artma, kalp ritmi bozuklukları, koroner damarlarında darlık olanlarda göğüs ağrısı ve hatta kalp krizi ortaya çıkabilir. Üstelik, soğukla karşılaşma ne kadar hızlı olursa tepki de o kadar şiddetli olur. Örneğin soğuk veya buzlu suya düşenlerde bu reaksiyonlar çok hızlı gelişir.

  • Kışın kalp krizi riski neden artıyor?

Kışın kalp krizi riskinin artma nedenlerinin başlıcaları yukarıda da belirtildiği gibi damarların büzülmesi, tansiyonun yükselmesi, kalbe dönen kan miktarının artması ve kandaki oksijen miktarının azalmasıdır. Bunlara bir de yine aynı etkilerle kan pıhtılaşmasının artması da eklenince, kalp krizleri için uygun ortam ortaya çıkar. Ancak, yine de birkaç koşulun üstüste gelmesi gerekir. Birincisi, kişinin kalp damarlarında kalp krizine yol açmaya müsait bir daralma olması veya belirti vermese de kalp yetersizliği, kapak hastalığı gibi bir kalp hastalığı olması, ikincisi de soğukla ani karşılaşmadır. Bu nedenledir ki, kalp krizlerinin en sık görüldüğü durumlar genellikle kar küremek, karlı havada araba lastiği değiştirmek, buzlu suya düşmek (sauna sonrası şok havuzu da dahil) gibi sıcak ortamdan soğuğa ani geçişin olduğu durumlardır. Gerçekten de, herkesin evinin önündeki kaldırımın karını temizleme zorunluluğu olduğu Birleşik Amerika ve Kanada’da kışın kar küreme sırasında ortaya çıkan kalp krizi ve ani ölümler çok sıktır.
Soğukta ortaya çıkan kalp sorunları infarktüs olabileceği gibi, ani ölüm şeklinde görülmesi de çok sıktır. Kalp krizine yol açmasa da, koroner damar hastalarında ani soğukla karşılaşmak veya soğuk rüzgara karşı yürümek ciddi göğüs ağrısına yol açabilir.

  • Kalp rahatsızlıkları olanlar soğuk kış günlerine nasıl hazırlanmalılar?

Aslında özel bir hazırlıktan söz etmekten çok dikkatli olmak daha önemlidir. Yaşanılan ortamın ısısı ne sıcak ne de soğuk olmamalıdır. Uygun şekilde giyinilmelidir. Dışarı çıkarken yeterince giyinilmeli, özellikle göğüs ve burun korunmalıdır. Rüzgarlı, fırtınalı, kar yağışlı, yağmurlu havalarda dışarı çıkılmaması daha uygun olur.
Market ve alışveriş merkezlerinde en büyük tehlike, ısıtılan iç ortam ile soğuk dış ortam arasındaki geçişlerde yaşanır. O nedenle bu gibi mekanlara tercihan araba ile gidilmeli ve soğuğun yarattığı risklere bir de alışveriş torbalarının yarattığı yükün eklenerek kalbi daha fazla yormaması için alışveriş poşetleri arabaya kadar market arabası ile götürülmelidir.

  • Kalp hastaları, kış aylarında nasıl beslenmeliler?

Yine kış günleri insanların fazla kalori almalarına da bahane olur. Kışın soğuk gerekçesi ile genellikle fazla yemek yenir, tatlılara ve hamurişlerine ağırlık verilir. Halbuki durum daha farklıdır.
Kış bir sebze cennetidir. Kırmızı sebze olarak havuç, kırmızı pancar, kırmızı lahana ve balkabağı, yeşil sebze olarak ıspanak, pırasa, brokoli, lahana ve marul cinsleri ve beyaz sebze olarak da kereviz, turp, yerelması gibi kök sebzeler bolca bulunur. İlaveten, kuru baklagiller de bu dönemde bol tüketilir ve çok yararlıdırlar. Buğulama, pilaki veya çorba şeklinde veya yağı aşağıya süzülmek şartıyla bol balık tüketmek de yararlıdır, ancak kızartma veya yağsız tavada ızgara şeklinde pişirilmemelidir. Et ve tavuk da yağsız olmak ve yağda kızartılmamak şartıyla günde 100 gram kadar tüketilebilir. Ekmek, makarna, pirinç ise az tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.
Yine de kimi noktalara dikkat etmekte yarar vardır. Günlük itiyaçtan fazla yenilmemeli, sebzeler olabildiğince az pişirilmeli veya çiğ yenmeli, çorbalarda un ile yağ kavrulmamalıdır. Kışa direnmek çok yiyerek değil nitelikli yiyerek mümkün olur.
Gıda destekleri de önemlidir. Bunlar arasında B12, D vitamini, kalsiyum ve prebiyotik içeren gıdalar ön planda düşünülmesi gereken destekler arasındadır.

  • Kalp hastaları kış aylarında bol su içmeli mi?

Bol su içmekten çok yeterli sıvı almayı sağlamalıdır. Özellikle kaloriferli evlerde ev ısısı yüksek (24 dereceden fazla) tutuşursa, farketmeden fzla terleme olur. Bu sıvıyı yerine koymak gerekir. Her durumda günlük içecek miktarı (su ve benzerleri) 1,5- 2 litreden az olmamalıdır.
Bilhassa yaşlı hastalar, çeşitli nedenlere bağlı olarak mesane kapasiteleri azaldığı için sık idrara giderler ve bundan kaçınmak için de az su içerler. Bu durum da böbrek yetersizliği başta olmak üzere çeşitli durumları ortaya çıkarma riski taşır, yaşlıların ihtiyaçları kadar su içmesini sağlamak gerekir.

  • Kış aylarında artan hava kirliliği, kalp hastalarını nasıl etkiliyor?

Hava kirliliğinin temel etkisi, havanın içindeki oksijen miktarını azaltmasıdır. Bunun yanısıra havanın içindeki karbondioksit miktarının artışı da sorundur. Havanın içindeki partikül sayısının artışı, akciğerlerde alerjik ve mekanik çeşitli reaksiyonlara yol açarak havayollarını, yani bronşları daraltır, bu şekilde hem infeksiyonlara zemin hazırlar, hem de kanın oksijenlenmesini azaltır. Bu olayların tümü kalp hastaları için son derece zararlıdır.

  • Soğuk havada egzersiz yapan kalp hastaları nelere dikkat etmeliler?

Her ne kadar soğuk hava kalp hastaları için önemli bir risk nedeni ise de, bundan daha riskli olanı kış mevsimi bahanesi ile egzersizin kesilmesidir. “Hava soğuk ne yapayım?” gibi bir bahane aslında çok kişinin işine gelir. Bu dönemde yürüyüşler bırakılmamalıdır. Aslında kış mevsiminde havanındışarı çıkılamayacak kadar kötü olduğu günlerin sayısı mevsimin beşte birini bile bulmaz.  Kalan günlerde uygun giysi ve ayakkabılar seçilerek yürüyüşlere devam edilmelidir. Uygun şekilde giyinilmelidir. Dışarı çıkarken yeterince giyinilmeli, özellikle göğüs ve burun korunmalıdır. Rüzgarlı, fırtınalı, kar yağışlı, yağmurlu havalarda dışarı çıkılmaması daha uygun olur. Ayrıca, kesinlikle rüzgara karşı yürünmemelidir. Salonda veya evde spor yapmaya ise o hastanın doktorunun öngördüğü koşullar içinde bir engel yoktur.

  • Kalp sorunu olanlar grip ve Zatürre aşısı yaptırmalı mı?

Kış önemli bir direnç düşüş kaynağıdır. Bu nedenle kalp hastaları her yıl grip aşısı, beş yılda bir de zatürre aşısı olmalıdır. Sağlıklı kişilerde hafif bir kırgınlık nedeni olan grip ve benzeri soğuk algınlığı tabloları kalp hastalarının en önemli ölüm nedenleri arasında gelir. Bu yüzden programına göre grip ve zatürre aşıları ihmal edilmemelidir.

nevrez

Prof. Dr. Nevrez Koylan 3 Mart 1957 tarihinde İskenderun’da doğdu. İlköğrenimini İstanbul Kocamustafapaşa İlkokulu’nda, orta öğrenimini Eskişehir Maarif Koleji’nde tamamladıktan sonra 1975 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda başladığı uzmanlık eğitimini 1986 yılında tamamlayarak İç Hastalıkları Uzmanı oldu. Ardından askerlik görevini Tatvan 400 Yataklı Seyyar Askeri Hastane’de, zorunlu hizmetini Iğdır Devlet Hastanesi’nde tamamladı. Ekim 1989’da İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kardiyoloji Bilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında İç Hastalıkları Doçenti ünvanını alan Prof. Koylan, Kardiyoloji Bilim Dalı’nın Anabilim Dalı’na dönüşmesinde aktif rol aldı. 1996 yılında Profesör ve Kardiyoloji Uzmanı ünvanlarını alan Prof. Koylan ayrıldığı 2011 tarihine kadar aynı kurumda öğretim üyesi olarak görev yaptı. Bu görevi sırasında 1993- 2006 yılları arasında Dinamik EKG Laboratuarı Yöneticiliği, 2000- 2002 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Araştırma Etik Kurul üyeliği ve 2002- 2003 arasında da aynı kurulun başkanlığını yaptı. Kendisi halen Anadolu Sağlık Merkezi bünyesinde Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Prof. Dr. Nevrez Koylan halen Ateroskleroz Derneği’nin ve Sağlıklı Yaşam Hareketi Derneği’nin başkanlığı ve Farmakogenomik ve Bireyselleştirilmiş Tedavi Derneğinin başkan yardımcılığını yürütmektedir. Türk Kardiyoloji Derneği’nin 1984 yılından itibaren üyesi olan Prof. Koylan, American College of Cardiology Fellow (FACC), Avrupa Kardiyoloji Derneği Fellow (FESC) ve Avrupa Hipertansiyon Uzmanı (EHS) ve İyi Klinik Uygulamalar (GCP) sertifikasyonlarına sahiptir ve Avrupa Hipertansiyon Derneği ve Avrupa Ateroskleroz Derneği aktif üyesidir. Prof. Koylan ELITE II çalışması’nda araştırmacı, HEAAL çalışmasında ülke koordinatörü, VALUE ve SAGE çalışmalarında da uluslararası yürütme kurulu (Steering Committee) üyesi ve ülke koordinatörü olarak görev almış, ayrıca ICEBERG ve HIT-CCB başlıklı epidemiyolojik çalışmaların planlama ve yürütme kurullarının içinde yer almıştır. YAZILMIŞ KİTAPLAR VE KİTAP BÖLÜMLERİ İngilizce Kitaplar ve Kitap Bölümleri Büyüköztürk K, Koylan N, Meriç M, Korkut F, Özsaruhan Ö, Nişancı Y, Güven Ö, Deligönül U, Erzengin F, Özkan E: The effect of oral verapamil in the treatment of essential hypertension. In: “Hypertension- The next decade: Verapamil in Focus”, Eds.: A. Fleckenstein and JH Laragh, Churchill- Livingstone, p: 199- 204, 1987. Buğra Z, Meriç M, Koylan N, Adalet K, Nişancı Y, Büyüköztürk K, Ertem G: Long- term effects of coronary angioplasty on signal averaged electrocardiogram. In: “Volumetto Estratto da ICPEP 93”, Editor: A. Oto, Monduzzi Editore S.p.A, Bologna, Italy, p. 15- 18, 1993. Meriç M, Koylan N, Büyüköztürk K: Balloon Mitral Valvuloplasty. In: “Textbook of Angiology”, Ed. Chang JB, Springer- Verlag, New York, Berlin, Heidelberg, 2000. pp: 370- 380. Özben B, Bilge, AK, Koylan N: Cardiovascular aging and cardiovascular diseases in the elderly. In “Frontiers in Neurodegenerative Disorders and Aging: Fundamental aspects, Clinical Perspectives and New Insights”. Eds. T. Özben and M Chevion. IOS Press, 2004, pp: 128- 149. Türkçe Kitaplar ve Kitap Bölümleri a) Ekmekçi A, Koylan N: Serum kolinesteraz düzey değişiklikleri. “Digitalis Zehirlenmesi”, Ed. N. Akpınar, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ayın Kitabı, No: 48, Istanbul (sayfa 22- 23).890 b)Koylan N, Ekmekçi A, Canberk A: Digitalis duyarlılığı. “Digitalis Zehirlenmesi”, Ed. N. Akpınar, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ayın Kitabı, No: 48, Istanbul (sayfa 35- 39). Ekmekçi A, Meriç M, Canberk A, Koylan N: Digitalis zehirlenmesi. “Acil Kalb Hastalıklarında Teşhis ve Tedavi”, Ed.: K. Işık, Beta Basım ve Dağıtım A. Ş., Klinik Seri: 5, 1986, s.: 251, 264, Istanbul. a) Ekmekçi A, Koylan N: Renal ve diğer nedenlere dayalı hipertansiyonlar ve tedavisi. “Hipertansiyon”, Ed. A. Gürçay, Vakur Ltd., Ankara, 1987 (s.:103- 112). b) Ekmekçi A, Koylan N: Antihipertansif ilaçların kullanımı ve genel tablo. “Hipertansiyon”, Ed. A. Gürçay, Vakur Ltd., Ankara, 1987 (s.: 113- 133). a) Koylan N: Egzersiz testi. (s. 990- 992). b) Koylan N: Ambulatuar EKG ve holter monitor(s. 992- 993). “Klinik Bilimler- 2”, Ed. Kazancıgil A, Gedikoğlu G, Bayraktar K., Kros Reklamcılık ve Matbaacılık, 1991. Koylan N: Kardiyojenik Şok. “Acil Dahiliye”, 4. Baskı, Ed. Çalangu S, Güler K. Güzel Sanatlar Matbaası, 1995 (s. 95- 106).. Koylan N: Antihipertansif ilaçların klinik farmakolojik araştırma yöntemleri. “Antihipertansif İlaçların Klinik Farmakolojisi”, Eds. F C Tulunay, H Ergün, Klinik Farmakoloji Derneği Yayını, s. 265. Koylan N: Ateroskleroz ve Koroner kalp hastalığından korunma ile ilgili klinik çalışmalar. “Hiperlipidemi ve Ateroskleroz”, Ed. Tokgözoğlu L, Argos İletişim, 2000, İstanbul. Koylan N: Türk Kardiyoloji Derneği Ulusal Hipertansiyon Tedavi ve Takip Kılavuzu 2000 (Kılavuz hazırlama Komitesi Üyesi olarak Yazar. Koylan N: Kalp yetersizliği ve Angiotensin II reseptör Blokerleri. “Angiotensin II ve Angiotensin II antagonistleri”, Ed. K. Büyüköztürk. Print Center, 2001 (s. 75- 88). a) Koylan N: Kalp Yetersizliğinin Farmakolojik Tedavisi: Beta Reseptör Blokerleri.. “Kalp Yetersizliği”, Ed. K Büyüköztürk, N Koylan. Üniform Matbaacılık, 2003 (s. 78- 85) b) Koylan N: Refrakter Kalp Yetersizliği. “Kalp Yetersizliği”, Ed. K Büyüköztürk, N Koylan. Üniform Matbaacılık, 2003 (s. 113- 122). Koylan N. Kalp yetersizliğinin tedavisinde angiotensin II reseptör blokerleri. Büyüköztürk K, Koylan N (Eds.): Angiotensin II ve Angiotensin II Antagonistleri (2. Baskı). ISBN 975-93605-2-7, Istanbul, 2005 (s.86- 97). a) Koylan N: Kalp ve damar Hastalıklarında fizik muayene (s. 23- 45). b) Koylan N: Prekordiyum muayenesi, kalp sesleri (s. 46- 51). c) Koylan N: Egzersiz testi (s. 102- 114). d) Koylan N: Ambulatuar EKG (s. 115). e) Koylan N: Elektrokardiyografi temelli elektrofizyolojik incelemeler (s. 115- 117). f) Koylan N: Ambulatuar kan basıncı monitorizasyonu (s. 122- 124). g) Koylan N: Nükleer tıp görüntüleme yöntemleri (s. 141- 149). “Kalp Hastalıkları- Semiyoloji ve Tanı Yöntemleri”, Ed. Meriç M., İstanbul Medikal Yayıncılık, ISBN 978-975- 6395- 98-1, İstanbul, 2007. a) Koylan N: Kalp ve damar Hastalıklarında fizik muayene (s. 188- 215). b) Koylan N: Prekordiyum muayenesi (s. 216- 222) c) Koylan N: Kalbin Oskültasyonu (s. 223- 231). d) Koylan N: Egzersiz testi (s. 275- 285). e) Koylan N: Ambulatuar EKG takip yöntemleri (s. 286). f) Koylan N: Elektrokardiyografi temelli elektrofizyolojik incelemeler (s. 287- 289). g) Koylan N: Ambulatuar kan basıncı monitorizasyonu (s. 298- 301). h) Koylan N: Nükleer tıp görüntüleme yöntemleri (s. 324- 332). “İç Hastalıkları (Semiyoloji)”, Ed. Kaysı A., Alfa Basım Yayım Dağıtım Ltd. Şti., ISBN 975- 8052- 83-7, İstanbul, 2007. a) MercanoğluF, Koylan N: Kalp hastasına yaklaşım, kalbin ve dolaşım sisteminin muayenesi (s. 1511-1548). b) Koylan N: Egzersiz testi (s. 1645- 1654) c) Koylan N: Elektrokardiyografik temelli elektrofizyolojik incelemeler (s. 1655- 1656). d) Büyüköztürk K, Koylan N: Hipertansiyon (s. 1865- 1890). e) Koylan N: Ateroskleroz ve aterosklerotik risk faktörleri (s. 1891- 1914). “İç Hastalıkları”, Ed. Büyüköztürk K, Nobel Tıp Kitabevleri Ltd. Şti., ISBN 978- 975- 420- 581- 7, İstanbul, 2007. YABANCI DİLDE MAKALELER Meriç M, Adalet K, Koylan N, Karabulut N, Arseven A, Ertem G: Treatment of essential hypertension. A comparative study of labetalol and propranolol. Clin. Trials J., 25: 181- 194, 1988. Meriç M, Gören T, Atılgan D, Eren N, Çubukçu A, Koylan N: Metabolic, hematological, and cardiac effects of long- term Isradipine treatment in mild- to- moderate essential hypertension. J Cardiovasc Pharmacol. 1992;19 Suppl 3:S58-60. Yılmaz E, Adalet K, Yılmaz G, Badur S, Erzengin F, Koylan N, Özsaruhan Ö, Ertem G, Büyüköztürk K: Importance of serum anticardiolipin antibody levels in coronary heart disease. Clin Cardiol 17: 117- 121, 1994. Koylan N, Öncül A, Mercanoğlu F, Orak E, Erzengin F, Büyüköztürk K: The acute effects of cilazapril on left ventricular diastolic functions. J Cardiovasc Pharmacol 24 (Suppl. 3): S42- S44, 1994. Özsaruhan Ö, Öncül A, Nişancı Y, Umman S, Koylan N, Emel O, Büyüköztürk K, Ertem G: Influence of global system of mobile telephones on permanent pacemakers. Reblampa 8: 157- 158, 1995. Umman B, Meriç M, Umman S, Koylan N, Adalet K, Nişancı Y, Ertem G: The effects of coronary angioplasty on the global and regional left ventricular function in patients with angina pectoris after anterior myocardial infarction. Int J Angiol 6:199-202, 1997. Buğra Z, Koylan N, Vural A, Erzengin F, Umman B, Yilmaz E, Meric M, Buyukozturk K. Left ventricular geometric patterns and QT dispersion in untreated essential hypertension. Am J Hypertens 11(10):1164-70, 1998. Onat A, Soydan I, Tokgözoğlu L, Sansoy V, Koylan N, Domaniç N, Ural D for the Riskburden Study Group: Guideline implementation in a multicenter study with an estimated 44% relative cardiovascular event risk reduction. CLINICAL CARDIOLOGY 26(5): 243- 249, 2003. Oflaz H, Turkmen A, Kocaman O, Erdogan D, Meric M, Oncul A, Koylan N, Yılmaz E, Yilmaz C, Selçukbiricik F, Kaşıkcıoğlu E, Sever MS: Is there a relation between duration of cyclosporine usage and right and left ventricular function in renal transplant patients?: Tissue Doppler echocardiography study. Transplantatıon Proceedıngs 36 (5): 1380- 1384, 2004. Julius S, Kjeldsen SE, Weber M, Brunner HR, Ekman S, Hansson L, Hua T, Laragh J, MacInness GT, Michell L, Plat F, Schork A, Smith B, Zanchetti A for the Value Trial Group (Koylan N in Steering Committee list and Investigator list): Outcomes in hypertensive patients at high cardiovascular risk treated with regimes based on valsartan or amlodipine: The Value Randomized Trial. Lancet 363(9426): 2022-2031 2004. Koylan N, Bilge, AK, Adalet K, Mercanoğlu F, Büyüköztürk K: Comparison of the effects of trimetazidine and diltiazem on exercise performance in patients with coronary heart disease. The Turkish Trimetazidine Study (TTS). Acta Cardiologica 59(6):644- 650, 2004. Pamukcu B, Oflaz H, Acar RD, Umman S, Koylan N, Umman B, Nisanci Y. The role of exercise on platelet aggregation in patients with stable coronary artery disease: exercise induces aspirin resistant platelet activation. J Thromb Thrombolysis. 2005 Aug;20(1):17-22. Koylan N, Acarturk E, Canberk A, Caglar N, Caglar S, Erdine S, Guneri S, Ilerigelen B, Kabakci G, Onder R, Sagkan O, Buyukozturk K. Effect of irbesartan monotherapy compared with ACE inhibitors and calcium-channel blockers on patient compliance in essential hypertension patients: A multicenter, open-labeled, three-armed study. Blood Press. 2005 Jul 1;14 Suppl 1:23-31. Oflaz H, Cuhadaroglu C, Pamukcu B, Meric M, Ece T, Kasikcioglu E, Koylan N. Endothelial Function in Patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome but without Hypertension. Respiration 2006, 73(6): 751- 756. Julius S, Weber MA, Kjeldsen SE, McInnes GT, Zanchetti A, Brunner HR, Laragh J, Schork MA, Hua TA, Amerena J, Balazovjech I, Cassel G, Herczeg B, Koylan N, Magometschnigg D, Majahalme S, Martinez F, Oigman W, Seabra Gomes R, Zhu JR. The Valsartan Antihypertensive Long-Term Use Evaluation (VALUE) trial: outcomes in patients receiving monotherapy. Hypertension. 2006 48(3):385-91. Buyukozturk K, Ilerigelen B, Kabakci G, Koylan N, Kozan O. Intensive Cardiovascular Examination regarding Blood pressure levels: Evaluation of Risk Groups. ICEBERG study. BLOOD PRESSURE 2006, 15(5): 291-301. Pamukcu B, Oflaz H, Onur M, Oncul A, Umman B, Koylan N, Bugra Z, Meric M, Nisanci Y. Aspirin-resistant platelet aggregation in a cohort of patients with coronary heart disease. BLOOD COAGULATION & FIBRINOLYSIS 2007, 18(5): 461-465. Deedwania P, Stone PH, Merz CNB, Cosin-Aguilar J, Koylan N, Luo D, Ouyang P, Piotrowicz R, Schenck-Gustafsson K, Sellier P, Stein JH, Thompson PL, Tzivoni D. Effects of intensive versus moderate lipid-lowering therapy on myocardial ischemia in older patients with coronary heart disease – Results of the Study Assessing Goals in the Elderly (SAGE). CIRCULATION 2007, 115(6):700-707. Kabakçı G, Koylan N, İlerigelen B, Kozan Ö, Büyüköztürk K. The impact of dyslipidemia on cardiovascular risk stratification of hypertensive patients and association of lipid profile with other cardiovascular risk factors: Results from the ICEBERG study. Türk Kardiyol Dern Arş. (Arch Turk Soc Cardiol) 2007;35(8):458-466 Kabakci G, Koylan N, Kozan O, Buyukozturk K, Ilerigelen B; ICEBERG Investigators. Evaluation of the metabolic syndrome in hypertensive patients: results from the ICEBERG Study. J Cardiometab Syndr. 2007 Summer;2(3):168-73. Kozan O, Buyukozturk K, Ilerigelen B, Kabakci G, Koylan N; ICEBERG Investigators. The impact of plasma high-sensitivity C-reactive protein levels on cardiovascular risk stratification of hypertensive patients: results of the ICEBERG study. J Clin Hypertens (Greenwich). 2007 Jul;9(7):500-5. Kabakci G, Koylan N, Ilerigelen B, Kozan O, Buyukozturk K. Impact of dyslipidemia on cardiovascular risk stratification of hypertensive patients and association of lipid profile with other cardiovascular risk factors: results from the ICEBERG study. Integr Blood Press Control. 2008;1:5-13. Epub 2008 Nov 2. Kotseva K, Wood D, De Backer G, De Bacquer D, Pyörälä K, Keil U; EUROASPIRE Study Group. EUROASPIRE III: a survey on the lifestyle, risk factors and use of cardioprotective drug therapies in coronary patients from 22 European countries. Eur J Cardiovasc Prev Rehabil. 2009 Apr;16(2):121-37. Konstam MA, Neaton JD, Dickstein K, Drexler H, Komajda M, Martinez FA, Riegger GA, Malbecq W, Smith RD, Guptha S, Poole-Wilson PA; HEAAL Investigators. Effects of high-dose versus low-dose losartan on clinical outcomes in patients with heart failure (HEAAL study): a randomised, double-blind trial. Lancet. 2009 Nov 28;374(9704):1840-8. Erratum in: Lancet. 2009 Dec 5;374(9705):1888. Tokgözoğlu L, Kaya EB, Erol C, Ergene O; EUROASPIRE III Turkey Study Group. EUROASPIRE III: a comparison between Turkey and Europe. Turk Kardiyol Dern Ars. 2010 Apr;38(3):164-72. Prugger C, Keil U, Wellmann J, de Bacquer D, de Backer G, Ambrosio GB, Reiner Z, Gaita D, Wood D, Kotseva K, Heidrich J; EUROASPIRE III Study Group. Blood pressure control and knowledge of target blood pressure in coronary patients across Europe: results from the EUROASPIRE III survey. J Hypertens. 2011 Aug;29(8):1641-8 Kozan O, Ozcan EE, Sancaktar O, Kabakcı G; Turkish investigators of the i-SEARCH study. The prevalence of microalbuminuria and relevant cardiovascular risk factors in Turkish hypertensive patients. Turk Kardiyol Dern Ars. 2011 Dec;39(8):635-45 Julius S, Palatini P, Kjeldsen SE, Zanchetti A, Weber MA, McInnes GT, Brunner HR, Mancia G, Schork MA, Hua TA, Holzhauer B, Zappe D, Majahalme S, Jamerson K, and Koylan N. Usefulness of Heart Rate to Predict Cardiac Events in Treated Patients with High Risk Systemic Hypertension. Am J Cardiol. 2012 Mar 1;109(5):685-92. Prugger C, Wellmann J, Heidrich J, De Bacquer D, Perier MC, Empana JP, Reiner Ž, Fras Z, Jennings C, Kotseva K, Wood D, Keil U; EUROASPIRE Study Group. Passive smoking and smoking cessation among patients with coronary heart disease across Europe: results from the EUROASPIRE III survey. Eur Heart J. 2014 Mar;35(9):590-8 Gyberg V, De Bacquer D, Kotseva K, De Backer G, Schnell O, Sundvall J, Tuomilehto J, Wood D, Rydén L; EUROASPIRE IV Investigators. Screening for dysglycaemia in patients with coronary artery disease as reflected by fasting glucose, oral glucose tolerance test, and HbA1c: a report from EUROASPIRE IV–a survey from the European Society of Cardiology. Eur Heart J. 2015 May 14;36(19):1171-7. Seravalle G, Koylan N, Nalbantgil I, Caglar N, Quarti-Trevano F, Makel W, Grassi G, Fici F. HYT-hypertension in Turkey: a cross-sectional survey on blood pressure control with calcium channel blockers alone or combined with other antihypertensive drugs. High Blood Press Cardiovasc Prev. 2015 Jun;22(2):165-72 Gyberg V, De Bacquer D, De Backer G, Jennings C, Kotseva K, Mellbin L, Schnell O, Tuomilehto J, Wood D, Rydén L, Amouyel P, Bruthans J, Conde AC, Cifkova R, Deckers JW, De Sutter J, Dilic M, Dolzhenko M, Erglis A, Fras Z, Gaita D, Gotcheva N, Goudevenos J, Heuschmann P, Laucevicius A, Lehto S, Lovic D, Miličić D, Moore D, Nicolaides E, Oganov R, Pająk A, Pogosova N, Reiner Z, Stagmo M, Störk S, Tokgözoğlu L, Vulic D; EUROASPIRE Investigators. Patients with coronary artery disease and diabetes need improved management: a report from the EUROASPIRE IV survey: a registry from the EuroObservational Research Programme of the European Society of Cardiology. Cardiovasc Diabetol. 2015 Oct 1;14:133 Fici F, Seravalle G, Koylan N, Nalbantgil I, Cagla N, Korkut Y, Quarti-Trevano F, Makel W, Grassi G. Follow-up of Antihypertensive Therapy Improves Blood Pressure Control: Results of HYT (HYperTension survey) Follow-up. High Blood Press Cardiovasc Prev. 2017 Sep;24(3):289-296 Koçyiğit D, Tokgözoğlu L, Kayıkçıoğlu M, Altay S, Aydoğdu S, Barçın C, Bostan C, Çakmak HA, Çatakoğlu AB, Emet S, Ergene O, Kalkan AK, Kaya B, Kaya C, Kaymaz C, Koylan N, Kültürsay H, Oğuz A, Özpelit E, Ünlü S. Is there a gender gap in secondary prevention of coronary artery disease in Turkey? Turk Kardiyol Dern Ars. 2018 Dec;46(8):683-691. TÜRKÇE MAKALELER Canberk A, Koylan N, Meriç M, Adalet I, Ekmekçi A, Ertem G: Hafif ve orta derecede hipertansiyonun tedavisinde atenolol’ün yeri. Ist. Tıp Fak. Mecm., 47: 506- 514, 1984. Ekmekçi A, Gören T, Meriç M, Koylan N: Supraventriküler taşikardili hastalarda kardiyoversiyonun serum ve hücre içi elektrolit düzeylerine etkisinin araştırılması. Türk. Klin. Tıp Bil. Araşt. Der., 2: 244: 248, 1984. Gürel F, Meriç M, Koylan N, Canberk A, Ekmekçi A: Akut myokard infarktüsü seyrinde ventrikül esnekliğinde gelişen değişikliklerin apekskardiyogram yöntemi ile progressif olarak izlenmesi. İst. Tıp Fak. Mecm., 48: 11- 20, 1985. Balkancı H, Ekmekçi A, Koylan N, Meriç M, Canberk A: Beta adrenoseptör bloker ilaçlardaki ISA aktivitesinin karbonhidrat metabolizması üzerine etkisinin araştırılması. İst. Tıp Fak. Mecm., 48: 189- 197, 1985. Koylan N, Canberk A, Meriç M, Tezer B, Ekmekçi A, Ertem G, Özcan R: Nifedipin’in hipertansiyon tedavisinde birinci basamak ilacı olarak etkinliği. İst. Tıp Fak. Mecm., 48: 208- 216, 1985. Koylan N, Ekmekçi A, Erdemgüler T, Çalangu S, Oral T, Meriç M, Canberk A: Acil hipertansion tedavisinde dilalti nifedipin’in etkinliğinin intravenöz furosemid ile karşılaştırılması. İst. Tıp Fak. Mecm. 48: 394- 402, 1985. Koylan N, Büyüköztürk K, Meriç M, Nişancı Y, Adalet K, Deligönül U, Güven Ö, Berkmen R: Mitral kapak diastolik açıklık alanının ekokardiografik olarak hesaplanması: Kalb kateterizasyonu ile karşılaştırmalı bir çalışma. İst. Tıp Fak. Mecm., 49: 9- 21, 1986. Güven Ö, Adalet K, Koylan N, Berkmen R, Özkan E, Işık K, Büyüköztürk K, Ertem G, Özcan R: Akut myokard infarktüsü geçiren hastalarda risk faktörleri, lokalizasyon ve komplikasyonların araştırılması. İst. Tıp Fak. Mecm., 49: 185- 193, 1986. Meriç M, Koylan N, Adalet K, Şamilgil Meriç M, Ekmekçi A, Büyüköztürk K, Ertem G: Konjestif kalb yetersizliği tedavisinde prazosin’in klinik kullanımı ile alınan sonuçlar. İstanbul Tıp Fakültesi 9. Kurultayı, 22- 25 Eylül 1987, İstanbul. Kurultay Kitabı II, s.:21- 27. Meriç M, Nişancı Y, Adalet K, Koylan N, Korkut F, Yaşa M, Ertem G: Gizli preeksitasyon sendromunun teşhisinde kalbin elektriksel stimulasyonunun önemi: Nodo- ventriküler iletili bir vak’a. İstanbul Tıp Fakültesi 9. Kurultayı, 22- 25 Eylül 1987, İstanbul. Kurultay Kitabı II, s.:68- 75. Meriç M, Adalet K, Ertem G, Koylan N, Karabulut N, Arseven A: Esansiyel hipertansiyon tedavisinde labetalol ve propranolol ile karşılaştırmalı bir klinik çalışma. İstanbul Tıp Fakültesi 9. Kurultayı, Acil Hekimlik Kongresi, 22- 25 Eylül 1987, İstanbul. Kurultay Kitabı III, s.:170- 181. Ertem G, Akbulut T, Dişçi R, Utku F,Gürbüz Y,Tuncer O, Kütükçüler S, Yolalan ST, Koylan N, Meriç M, Canberk A, Sabuncu H, Adalet K, Okur Ö, Erzengin F, Korkut F, Nişancı Y, Güven Ö,Özsaruhan Ö, Büyüköztürk K, Özkan E, Işık K, Ekmekçi A, Berkmen R, Özcan R: Türkiye’de koroner kalb hastalığı risk faktörlerinin prevalansı. İstanbul Halk Sağlığı Bülteni 1:7, 1987. Kazancıoğlu R, Meriç M, Adalet K, Koylan N, Ekmekçi A, Ertem G, Özcan R: Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda nadolol ve pindolol’un plazma lipoproteinlerine olan etkileri: Sempatomimetik aktivitenin önemi. a) Klinik Gelişim Dergisi, 1: 261- 267, 1988. b) Sandoz Ürünleri Ltd. Şti. İlaç Bölümü, 1988, İstanbul. Uslubaş S, Meriç M, Adalet K, Koylan N, Nişancı Y, Büyüköztürk K, Berkmen R, Ertem G, Özkan E: Kronik kor pulmonale’li hastalarda serum lipid seviyelerinin incelenmesi. İst. Tıp Fak. Mecm., 51: 25- 32, 1988. Boztaş G, Adalet K, Ekmekçi A, Meriç M, Koylan N, Korkut F, Canberk A, Ertem G, Özcan R: Esansiyel hipertansiyonlu ailelerin normal tansiyonlu çocuklarında eritrosit içi sıvı volümlerinin araştırılması. İst. Tıp Fak. Mecm., 52: 555- 566, 1989. Meriç M, Nişancı Y, Adalet K, Gören T, Umman S, Atılgan D, Koylan N, Onursal E, Büyüköztürk K, Ertem G: İskemik kalb hastalığında perkütan transluminal koroner anjioplasti tedavisinden elde edilen sonuçlar ve komplikasyonlar. İst Tıp Fak Mecm 53 (3): 1- 14, 1990. Umman S, Atılgan D, Gören T, Nişancı Y, Umman B, Koylan N, Adalet K, Öncül A, Meriç M, Özcan R: Hipertrofik obstrüktif kardiyomyopatide 10 mg sublingual nifedipinin kardiyovaskuler sisteme etkisinin araştırılması- Ekokardiografik bir çalışma. İst Tıp Fak Mecm 53 (4): 1- 10, 1990. Atılgan D, Gören T, Umman S, Koylan N, Adalet K, Meriç M, Nişancı Y, Berkmen R: Nadir bir hipertrofik kardiyomyopati ve homozigot familyer hiperkolesterolemi vakası. İst Tıp Fak Mecm 53 (4): 131- 140, 1990. Meriç M, Nişancı Y, Adalet K, Gören T, Umman S, Atılgan D, Koylan N, Onursal E, Barlas C, Korkut F, Güven Ö, Özsaruhan Ö, Erzengin F, Özcan R, Ertem G, Büyüköztürk K, Berkmen R: İstikrarsız angina pektoris’de perkütan transluminal koroner anjioplastinin yeri. Türk Kardiyol. Dern. Arş. 18: 124- 128, 1990. Meriç M, Nişancı Y, Gören T, Adalet K, Umman S, Atılgan D, Koylan N, Barlas C, Korkut F, Güven Ö, Özcan R, Ertem G, Büyüköztürk K, Berkmen R: Akut romatizmal ateşe bağlı mitral darlığında balonlu kateter ile perkütan transseptal valvuloplastiden elde edilen sonuçlar. Klinik Gelişim 3: 714- 718, 1990. Canberk A, Gönçoğlu H, Koylan N: Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda plazma lipid fraksiyonları. Türk Tıp Der Der 56: 312- 317, 1990. Atılgan D, Koylan N, Adalet K,Gören T, Umman S, Meriç M: Kararlı angina pektorisli hastalarda aminofilin’in egzersiz kapasitesi üzerine akut etkisi. Türk Tıp Der Der 9:409- 414, 1990. Nişancı Y, Özsaruhan Ö, Adalet K, Umman S, Meriç M, Atılgan D, Koylan N, Gören T, Ertem G, Özcan R: Antitaşikardik kalb pillerinin uzun süreli takip sonuçları. Türk Kardiyol Dern Arş 19: 54- 57, 1991. Nişancı Y, Deligönül U, Alatlı C, Erbengi T, Umman S, Adalet K, Koylan N, Gören T, Atılgan D, Meriç M, Erseven G, Ertem G: Transvenöz endomyokardial biyopsi sonuçlarımız. Türk Kardiyol Dern Arş 19: 58- 62, 1991. Gören T, Kaymaz C, Nişancı Y, Adalet K, Koylan N, Meriç M: Egzersiz testi sırasında ortaya çıkan ST segment yükselmesinin önemi (bir vaka nedeniyle). Türk Klin Kardiyol 4:145- 148, 1991. Koylan N, Canberk A, Atılgan D, Özbey N, Gören T, Umman S, Büyüköztürk K, Ertem G: Hipertansiyonlu ve normal kişilerde plazma Endotelin- 1 seviyeleri. İst Tıp Fak Mecm 55: 397- 404, 1992. Atılgan D, Koylan N, Umman S, Gören T, Meriç M: Koroner arteriografi sırasında ortaya çıkan ventriküler aritmiler üzerine atropinin etkisi. İst Tıp Fak Mecm 55: 1- 6, 1992. Koylan N, Mercanoğlu F, Orak E, Erzengin F, Büyüköztürk K: Cilazapril’in esansiyel hipertansiyonda sol ventrikül diastolik fonksiyonları üzerine akut etkileri. Türk Klin Kardiyol 7: 17- 20, 1994. Koylan N, Atılgan D, Canberk A, Buğra Z, Ünlüer O, Vural A, Büyüköztürk K: Hafif ve orta derecede esansiyel hipertansiyonlu hastalarda sinyal ortalamalı elektrokardiyogram bulgularının incelenmesi ve geç potansiyel sıklığı. Türk Klin Kardiyol 7(3): 133- 136, 1994. Meriç M, Adalet K, Nişancı Y, Umman S, Koylan N, Gören T, Mercanoğlu F, Buğra Z, Öncül A, Helvacı A, Umman B, Büyüköztürk K, Ertem G: Kronik total koroner arter oklüzyonu tedavisinde konvaniyonel ile magnum magnarail anjioplasti yöntemlerinin karşılaştırılması. Türk Kardiyol Dern Arş 22: 224- 228, 1994. Buğra Z, Koylan N, Okur Ö, Öncül A, Vural A, Ünlüer O, Büyüköztürk K: Sağlıklı erişkinlerde ventriküler geç potansiyeller. Türk Kardiyol Dern Arş 22: 246- 248, 1994. Buğra Z, Meriç M, Koylan N, Adalet K, Nişancı Y, Büyüköztürk K, Ertem G: Koroner anjioplastinin ventriküler geç potansiyeller üzerine uzun süreli etkileri. MN Kardiyoloji 1: 14- 19, 1994. Meriç M, Nişancı Y, Adalet K, Umman S, Gören T, Koylan N, Yılmaz E, Buğra Z, Öncül A, Orak E, Büyüköztürk K, Ertem G: Kombine diyagnostik koroner arteriyografi ve anjiyoplasti ile elektif koroner anjiyoplastinin karşılaştırılması. T Klin Kardiyol 7: 31- 34, 1994. Yılmaz E, Nişancı Y, Meriç M, Yılmaz G, Koylan N,Adalet K, Buğra Z, Büyüköztürk K, Ertem G: Perkütan transluminal koroner anjioplasti uygulanan stabil angina pektorisli hastalarda troponin T düzeyleri. Türk Kardiyol Dern Arş 23: 198- 202, 1995. Adalet I, Adalet K, Heper C, Şirali C, Orak E, Buğra Z, Koylan N, Ertem G, Büyüköztürk K, Cantez S: Esansiyel hipertansiyonlu hastalarda captopril ve benazepril’in sol ventrikül fonksiyonlarına etkilerinin radyonüklid ventrikülografi ile değerlendirilmesi: Çift kör ve karşılaştırmalı bir çalışma. T Klin Kardiyol 8: 72- 77, 1995. Yılmaz E, Ağaçfidan A, Yılmaz G, Umman B, Mercanoğlu F, Koylan N, Adalet K, Öncül A, Badur S, Nişancı Y, Meriç M: Koroner kalb hastalarında chlamydia pneumoniae infeksiyonu yeni bir risk faktörü olabilir mi? T Klin Kardiyol 8: 146- 148, 1995. Koylan N: Hiperkolesterolemi tedavisinde Simvastatin’in etki ve güvenilirliği. MN Kardiyol 3:222- 228. Helvacı A, Meriç M, Koylan N, Erzengin F, Gören T, Umman S, Büyüköztürk K, Ertem G. Mitral Stenozlu Hastalarda Perkütan Mitral Balon Valvotomi Öncesinde ve Sonrasında Sol Atriyal Apendiks Akımlarının İncelenmesi. Türk Kardiyol Dern Arş 1997; 25:0-0 Mercanoğlu F, Karşıdağ K, Oflaz H, Alo F, Koylan N, Erzengin F, Büyüköztürk K, Ertem G. Yeni Başlayan Tip II Diabetes Mellituslu, Normotensif Hastalarda Sol Ventrikül Diyastol Fonksiyonları. Türk Kardiyol Dern Arş 1997; 25:0-0. Mercanoğlu F, Oflaz H, Yılmaz E, Umman S, Küçükbasmacı Ö, Koylan N, Büyüköztürk K: Akut myokard infarktüsünün tanısında hızlı, kalitatif troponin T tayininin değeri ve kantitatif troponin T analizi ile karşılaştırılması. Türk Kardiyol Dern Arş 27: 98- 103, 1999. Büyüköztürk K, İlerigelen B, Kabakçı G, Koylan N, Kozan Ö: Türkiye’deki hipertansiyon hastalarının risk profillerinin belirlenmesine yönelik geniş ölçekli bir çalışma: I.C.E.B.E.R.G. Çalışması. Türk Kardiyol Der Arş 32(6): 344- 349, 2004 Topbaş A, Bilge AK, Biricik FS, Kocaman O, Oflaz H, Soyluk Ö, Koylan N: Hafif ve orta derecede esansiyel hipertansiyonu olan hastalarda losartan’ın plazma prolaktin, kortizol ve TSH düzeylerine etkisi. İst. Tıp Fak. Mecm. 67(4):224- 228, 2004. Kabakcı G, Koylan N, İlerigelen B, Kozan Ö, Büyüköztürk K. Hipertansif hastalarda dislipideminin kardiyovasküler risk sınıflandırması üzerine etkisi ve lipid profilinin diğer kardiyovasküler risk faktörleriyle ilişkisi: ICEBERG çalışmasından sonuçlar. Türk Kardiyol Dern Arş 2007; 35:458-466 Koylan N. Pitavastatin – tolerabilite ve yan etki profili. Turk Kardiyol Dern Ars. 2017 Apr;45(Suppl 3):16-23. Çetinkalp Ş, Koylan N, Özer N, Onat A, Özgen AG, Koldaş ZL, Sain Güven G, Özdoğan Ö, Karşıdağ K, Yiğit Z, Kayıkçıoğlu M, Tokgözoğlu L, Can LH, Tartan Z, Kültürsay H, Karpuz B, Kırılmaz B, Ersanlı M, Ural D, Erbakan AN, Oğuz A, Kayıkçıoğlu ÖR, Temizhan A, Sansoy V, Ceyhan C, Öngen Z, Bayram F, Örem C, Sönmez A, Beyaz Ş, Ükinç K, Şarer Yürekli B, Çoker M, Canda E, Yıldırım Şimşir I. 33 soruda trigliseritler ve kardiyovasküler etkileri. Turk Kardiyol Dern Ars. 2017 Mar;45(Suppl 1):1-63. Tokgözoğlu L, Kayıkçıoğlu M, Altay S, Aydoğdu S, Barçın C, Bostan C, Çakmak HA, Çatakoğlu AB, Emet S, Ergene O, Kalkan AK, Kaya B, Tulunay Kaya C, Kaymaz C, Koylan N, Kültürsay H, Oğuz A, Özpelit E, Ünlü S. EUROASPIRE-IV: Avrupa Kardiyoloji Derneğinin koroner arter hastalarında yaşam tarzı, risk faktörleri ve tedavi yaklaşımı üzerine çalışması: Türkiye verileri. Turk Kardiyol Dern Ars. 2017 Mar;45(2):134-14411.

You must be logged in to post a comment