Griple Başa Çıkmanın Yolları

Genelikle Kasım başından Mart sonuna kadar olan dönem grip mevsimi olarak bilinir. Ne kadar kendinizi korumaya uğraşırsanız uğraşın, yine de gribe yakalanabilirsiniz. Gribin belirtileri hafif ya da şiddetli olabilir, genellikle ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve baş ve vücut ağrısı ile seyreder. Genelde basit ağrı kesici/ateş düşürücüler dışında bir ilaç gerekli değildir, antibiyotikler de zaten etkisizdir. Yine de grip olduysanız,kimi doğal yollar griple başa çıkmanızı kolaylaştırır.

Kimi kişilerde gripten korunma büyük önem taşır. Bu kişiler yaşlılar, küçük çocuklar, bağışıklık sistemini etkileyen sorunları olanlar, kalp yetersizliği, kanser veya KOAH gibi kronik hastalığı olanlarda grip ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle bu kişilerin Ekim sonuna kadar mutlaka grip aşısı olması gereklidir, çünkü bu kişilerde grip ölüme kadar gidebilen komplikasyonlara yol açabilir.

Yeterince dinlenin ve uyuyun: Genellikle ateş düşene kadar dinlenme ve uyku en iyi yollardan biridir. Bu şekilde çevrenizdekilerle ilişkiniz de azalarak bulaştırma ihtimalinizi düşürürsünüz. Yatak istirahati sırasında ikinci bir yastık kullanmak burun akmasını kolaylaştırıp daha rahat uyumayı sağlar. Yatmadan önce sıcak birşeyler içmek, sıcak bir duş almak, mümkünse odada bir hava nemlendiricisi kullanmak ve alkolden kesinlikle uzak durmak grip sırasında uykuyu kolaylaştırır.

Boğaz ağrısının en iyi çaresi, su veya tuzlu su ile sık sık gargara yapmaktır. Gargara boğazdaki şişmeyi azaltır ve mukusu temizler. Semptomlarla daha fazla başa çıkmak için yeşil çayla gargara yapmak daha da iyidir. Yeşil çayın içindeki kaşesin adı verilen antioksidan da infeksiyondan korunmaya yardımcı olur. 

Çinko içeren pastillerden günde 1 veya 2 tane emmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve hastalık süresini kısaltır.

Bol bol sıvı alın. Ateş su kaybetmenize ve vücudunuzun susuz kalmasına neden olur. Bu nedenle grip sırasında bol sıvı almak önemlidir. Özellikle kafeinsiz çay ya da bitki çayları gibi sıcak içecekler boğazın ve burun akıntısının da rahatlamasını sağlar. Sıcak limonlu su da oldukça yararlı olur. Bir alternatif de soğuk ve buzlu içeceklerdir. Bunlar da boğazdaki ödemin çözülmesine yardım eder. Sanoılanın aksine, ılık içeceklerin pek bir faydası olmaz.

En etkili desteklerden biri tavuk çorbasıdır. Tavuk çorbas bir taraftan ihtiyaç duyacağınız enerji ve proteini sağlarken, diğer taraftan içinde bulunan carnosine isimli bir madde vücut direncini arttırarak gribin iyileşmesini kolaylaştırır.

Tuzlu suyla sık sık burnunuzu yıkayın. Günde 2- 3 kez burnu tuzlu su ile yıkamak burnun içindeki mukusu yıkayarak solunumu rahatlatır. Bu amaçla burun pompaları veya neti pot adı verilen burun yıkama şişelerini de kullanabilirsiniz. Bu şişelerde bir burun deliğinden pompaladığınız tuzlu suyu diğer burun deliğinizden dışarı atmak burun içindeki ortamı temizleyecektir.

Sıcak duş almak veya buharlı banyoda yıkanmak burundaki mukusu yumuşatarak solunumu rahatlatır, ayrıca vücuttaki terlemeyle çıkmış toksinleri atarak iyileşmeyi kolaylaştırır.

medical care ile ilgili görsel sonucu

Tüm bu tedbirlere rağmen en geç 5-7 günde düzelmezseniz o zaman tıbbi desteğe ihtiyacınız var demektir.

Bir cevap yazın