Pandemide uçak yolculuğu

PANDEMİDE UÇAK YOLCULUĞU

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
image_pdfPDF olarak indirimage_printYazdır

Pandemi döneminde iş nedeniyle yada kişisel nedenlerle yolculuk etmeniz gerekebilir. Tabii ki ideali kendi arabanızla gitmek, ancak bu her zaman mümkün olmayabilir. Pandemide uçak yolculuğu için bazı hususlara dikkat etmek gereklidir.

Pandemide uçak yolculuğu için gerekçelerinizi gözden geçirin

Pandemi sırasındaki riskler yolculuk sırasına da geçerlidir. COVID-19 bulaşını engellemenin üç temel yolu, yani maske, sosyal mesafe ve el hijyeni yolculuk sırasında her zaman uygulanamayabilir. Bu nedenle, bulaşı engellemek açısından yolculuğu yapmanın ne kadar gereği olduğunu gözden geçirmekte yarar vardır.

Telefon veya telekonferansla halledilebilecek konular söz konusu ise, yolculuktan vazgeçin. Zorunlu olmayan sosyal gerekçeleri uygulamayın, hele hatır- gönül, alınganlık ve ayıp olma gibi kavramları bir yana bırakın. Tatilinizi erteleyin veya daha farklı tatil alternatiflerini deneyin. Sadece sizin orada olmamanız durumunda yürümeyecek işler için (mesela aile büyüklerinden birinin sizin müdahalenizi gerektirecek hastalığı, ertelenemeyecek mahkeme veya tapu muamelesi vs.) gibi gerekçeler varsa yolculuğa çıkın.

Pandemide uçak yolculuğu gerekçeleri iyi belirlenmelidir
Pandemide uçak yolculuğu gerekçeleri iyi belirlenmelidir

Pandemide uçak yolculuğu ile gideceğiniz yeri inceleyin

Yurtiçinde veya yurt dışında gideceğiniz yerdeki hastalık durumunu önceden inceleyin. Yurtiçi için Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasından, yurt dışı için ise çeşitli internet kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

Ülkeler arası yolculuklarda gideceğiniz ülke başka ülkelerden gelen veya başka ülkelere giden yolculara zaman zaman sınırlama getirebilmektedir. Bu nedenle gideceğiniz ülkenin sizi kabul edeceğinden veya geri dönebileceğinizden emin olmadan yolculuğunuzu planlamayın. Bu konuda dünyadaki havacılık otoritesi olan IATA sitesindeki bilgilerden veya diğer internet kaynaklarından yararlanabilirsiniz.

Biletinizi yolculuk tarihine olabildiğince yakın zamanda alın

Pandeminin seyrindeki değişkenlik nedeniyle yolculuk koşulları da hızlı değişmekte olduğundan, bilet tarihinizde sefer iptalleri ile karşılaşma olasılığı her zaman mevcuttur. Sefer tarihine ne kadar yakın bilet alırsanız, sefer iptali ile karşılaşma olasılığınız da o kadar azalır. Tabii ki biletinizi online kanalları kullanarak almanızın çok daha güvenli olduğunu vurgulamakta yarar var.

Grupla gidilecek yolculuklardan kaçının

İş veya turizm amaçlı grup yolculukları pandemi döneminde belirgin şekilde azalmış olsa da, önlemlerin gevşemesi durumunda yeniden gündeme gelebilir. Grupla gidilecek yolculuklardan kaçının. Kaçınmanız mümkün olmuyorsa grup üyeleri ile ilişkilerinizde sosyal mesafeyi gözetin. El sıkışma, kucaklaşma gibi temaslardan özellikle vazgeçin.

Check in ve bagaj önlemleri

 • Check in kuyruklarında risk almak yerine online check in yapın.
 • Check in sırasında pencere veya koridor koltuklarını tercih edin ve orta koltuklardan kaçının.
 • Arka koltuklardan yer seçmeniz, yolcuların uçağa yerleşmesi sırasında yanınızdan geçecek insan sayısının az olmasını sağlayacak ve riskinizi azaltacaktır.
 • Bankoya sadece eğer varsa bagajınızı teslim etmek üzere uğrayın.
 • Kuyruklarda sosyal mesafeye özellikle dikkat edin.
 • Pandemi dolayısıyla uçaklarda kabine bagaj alınmamaktadır. Küçük el çantaları dışındaki tüm bagajlar bagaja verilmek zorundadır. Bu nedenle bagaj ağırlık sınırlarını gözeterek yanınıza pratik ve hafif bir bagaj ve sadece gerekli eşyalarınızı alın.
 • Check in ve bagaj işlemleri sonrasında ellerinizde eldiven yoksa mutlaka dezenfektan kullanın.

Havaalanında alınacak tedbirler

Havaalanları tüm ülkeden ve tüm dünyadan insanların bir araya geldikleri yerlerdir. Genellikle kalabalık ortamlarda hiç tanımadığınız insanlarla bir arada olmak zorunda kalırsınız.

 • Havaalanında (ve uçakta) hem maske, hem de siperlik kullanın. Siperliğin önemi elinizi yüzünüze götürmek için bir engel oluşturmasıdır.
 • Havaalanında mutlaka sosyal mesafelere dikkat edin.
 • Özellikle check in, pasaport, güvenlik ve uçağa biniş kuyruklarında ve bekleme alanlarında sosyal mesafeyi yakından gözetin.
 • Güvenlik kuyruklarında aranma ihtimalinizi azaltmak için üzerinizdeki kemer, saat, bozuk para gibi güvenlik kapısında ötecek eşyaları önceden çıkartın.
 • Yanınızda birkaç çift plastik eldiven taşıyın ve gerektiğinde eldiveninizi değiştirin.
 • Eldiveniniz yoksa havaalanının çeşitli yerlerine yerleştirilmiş dezenfektanları kullanın, daha iyisi yanınızda küçük şişe jel dezenfektan taşıyın.
Pandemide uçak yolculuğu yapacaksanız maske ve siperliği birlikte kullanın
Pandemide uçak yolculuğu yapacaksanız maske ve siperliği birlikte kullanın

Pandemide uçak yolculuğu öncesi antikor testi yaptırmak gerekli mi?

Pandemide uçak yolculuğu öncesinde COVID-19’a karşı antikor geliştirip geliştirmediğinizi görmek için COVID-19 antikorlarına baktırmanız yararlı olabilir. Vakaların önemli bir kısmı herhangi bir belirti vermeden enfeksiyonu sessiz geçirdiği için, antikorların pozitif çıkma olasılığı vardır.

Antikorlarınızın negatif çıkması durumunda tüm tedbirleri uygulamaya devam edin. Antikorların pozitif çıkması durumunda hastalığı geçirdiğiniz ve direnç kazandığınız anlaşılır. Bu durumda daha rahat davranabilirsiniz, ancak antikor testi pozitif olmasına rağmen hala bulaştırıcılığın devam ettiği bir dönem vardır. Bu nedenle kendinizin değil, çevrenizin güvenliği açısından yine tüm tedbirlere uymayı sürdürün.

COVID-19 için oluşan antikorların koruyuculuk derecesi bilinmemektedir. Bu nedenle, antikorlarınızın pozitif çıkması COVID-19 enfeksiyonundan tümüyle korunacağınız anlamına gelebilir.

Pandemide uçak yolculuğu sırasında uçakta alınacak önlemler

Pandemide uçak yolculuğu kurallara uyulursa güvenlidir
Pandemide uçak yolculuğu kurallara uyulursa güvenlidir

Uçakta herkes uçağın klima sistemlerinden korkar. Ancak, çoğu uçak havadaki partiküllerin %90 üzerindeki kısmını tutan HEPA filtreler vardır, bu nedenle uçaktaki havalandırma sisteminden yayılım olması olasılığı zayıftır. Ayrıca, iki uçuş arasında uçaklardaki koltukların tümü dezenfektanlarla silinmekte ve temizlenmekte, ayrıca uçak içinde de dezenfektanlarla ilaçlama yapılmaktadır.

Çoğu uçak şirketi orta koltuğu boş bırakarak yolcu almaktadır. Her ne kadar iki yolcu arasındaki uzaklık güvenli sosyal mesafe olan 1,5 metrenin altında olsa bile, bu durum bütün koltukların dolu olmasından daha güvenlidir. Yine de, her durumda uçakta tüm seyahat boyunca mutlaka hem maske hem de siperlik kullanın. Bu durum damlacık yayılımı olasılığını azaltacaktır. Temin edebilirseniz, yolculuk sırasında N95 maske kullanımı daha güvenlidir.

Pandemide uçak yolculuğu sırasında elinizde eldiven olmasında veya yanınızda küçük boy bir dezenfektan taşımakta yarar vardır. Havaalanında kullandığınız eldivenleri uçakta değiştirin, uçaktan inerken yeniden eldiven değiştirin. Eldiveniniz yoksa, uçağa binerken ve uçaktan inerken dezenfektan kullanın.

Uçak tuvaletleri

Uçak tuvaletleri her yolculuk arasında mutlaka temizlenip dezenfekte edilir. Klozet oturakları ve lavabolar dezenfektanlarla silinir. Ancak, yolculuk sırasında başkaları da tuvaleti kullanacağı için bunun pek önemi kalmayabilir. Bu nedenle, uçakta tuvalet kullanırken kimi önlemlere dikkat etmek gerekir.

 • Pandemide uçak yolculuğu sırasında tuvalet kullanmanız gerektiyse, mutlaka klozet örtüsü kullanın.
 • Tuvalet kağıtlarını atmak için çöp bölmesinin kapağını kağıt havlu ile açın.
 • Tuvaletteki musluk fotoselli değilse mutlaka havlu ile açıp kapatın.
 • Benzer şekilde, tuvaletin sifonuna kağıt havlu ile basın ve tuvalet kapısının kulbunu kağıt havlu ile tutun.
 • Elinizi mutlaka önce sabunla usulüne uygun yıkayıp sonrasında dezenfektan kullanın. Eldiveniniz varsa tuvalet sonrasında eldiven değiştirin.

Uçak yiyecekleri

 • Uçakta dağıtılan yiyecek ve içecekler güvenlidir, rahatça yiyebilirsiniz.
 • Yerken maskenizi indirmek zorunda kalsanız bile siperliğinizin hafifçe kaldırılmış olarak kalması yararlı olacaktır.
 • Sandviçleri ve kağıt yada plastik bardakları peçete ile tutmanızda yarar vardır. Bunun nedeni yediklerinizden bulaşma olması değil, eğer varsa ellerinizdeki bulaşmanın ağız ve burnunuza aktarılmasını engellemek içindir.
 • Uçakta dağıtılanlar haricinde hiç kimseden ikram kabul etmeyin. Yemek öncesinde ve sonrasında dezenfektan kullanın.

Pandemide uçak yolculuğu sonrası

 • Yolculuğunuz bitip uçaktan inince bagajınızı bagaj bandından tercihan bir kağıt havlu veya peçete kullanarak alın. Sonrasında sapı dezenfektanla silebilirsiniz.
 • Bagaj bandının çevresinde bagajınızı beklerken, gümrük veya pasaport kuyruklarında ve havaalanı dükkanlarında sosyal mesafeye dikkat edin.
 • Havaalanı terminalini terkedip kendi arabanıza binmeden maske ve siperliği çıkartmayın.
 • Terminalden çıktıktan sonra toplu taşıma kullanacaksanız yine maske ve siperliği birlikte kullanın. Ancak evinize veya son hedefinize vardığınızda maske ve siperliği çıkartın.
 • Pandemide uçak yolculuğu sonrasında evinize vardığınızda sevdiklerinizi korumak önemlidir. Bu nedenle, eve vardığınızda sarılma ve kucaklaşma gibi eylemlerden kaçının.
 • Eve girdikten sonra sevdiklerinizle temas etmeden önce üzerinizdeki giysileri banyoda çıkartıp duş yapmanız önerilir. Aile üyeleri ile hasret giderme tercihan duş sonrasına kalsa iyi olur.
 • Özellikle evdeki yaşlı bireylerle yakın temastan kaçının.

Son söz

Pandemide uçak yolculuğu asla % 100 güvenli olamaz. Ancak, riskin farkında olup gerekli önlemler alınarak oldukça güvenli yolculuk yapmak mümkündür. Bu nedenle, eğer zorunluysanız yolculuğa çıkın, ancak yolculuk sırasında yukarıda saydığımız önlmleri almayı ihmal etmeyin.

İlgili konular
COVID-19 kategorisi

image_pdfPDF olarak indirimage_printYazdır
Sosyal Medya Bağlantılarımız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön