BUZDOLABI TEHLİKELERİ

Paylaşın
 • 23
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  25
  Shares

Buzdolabımızda sıklıkla bulunan ve hepimiz tarafından gereğinden de fazla tüketilen kimi yiyecekler belli sağlık risklerini de beraberlerinde getiriyor. Bu yiyecekleri yakından tanımak ve dikkatli olmak önemli.

Şarküteri ürünleri

Başta kahvaltıda olmak üzere herkesin severek yediği şarküteri ürünleri beraberinde ne yazık ki birtakım tehlikeleri de barındırıyor. Özellikle sucuk, salam ve sosisler oldukça fazla miktarda yağ içeriyor. Sosis, sucuk ve salamın 100 gramıyla 300-500 kalori alınıyor.

Canınız bu tip ürün çektiğinde füme tavuk veya hindi göğsü yada jambonu ya da yağsız pastırma tüketmek en iyisi, çünkü bunlar hem daha yağsız, hem de kalori miktarları 100 gramda 75- 150 arasında. Mutlaka şarküteri tüketecekseniz az miktarda tavuk veya hindi göğsü/jambonu ya da yağsız pastırma tercih edin. Ama bunlarda bile önemli ölçüde tuz olduğunu unutmayın. Hele ki tavada kızdırdığınız tereyağına yarım kangal sucuğu doğrayıp sonra yağına ekmek banmaya hiç kalkışmayın.

Tereyağı, peynir, kaymak kahvaltıların olmazsa olmazlarından kabul edilir ülkemizde. Ama tereyağının ve kaymağın % 70-80, iyi bir peynirin % 40 civarında yağ içerdiğini düşününce tadları biraz kaçıyor. Bu yağın önemli bir kısmının da doymuş yağ olduğunu ve kalp ve damar sağlığı açısından bu durumun olumsuzluk yarattığını unutmamak gerekli. Peynirin içindeki tuz da ilave bir sorun. Bu ürünlerden olabildiğince az tüketmekte ve peyniri alırken light ve az tuzlu olanları tercih etmekte yarar var.

Donmuş kızartmalık yiyecekler, yani patates kızartması, tavuk nugget ve şnitzelleri, soğan halkaları vb. çabuk hazırlanan ve zevkle tüketilen atıştırmalıklar. Ancak bunların tamamı buzdolabınıza girmeden önce ön kızartmadan geçer ve ön kızartma da genellikle doymuş bitkisel yağlardan zengin kızartmalık margarinlerle yapılır. Bu gıdaları siz bir kere daha kızartır ve içerdikleri yağ miktarını daha çok arttırırsınız. Tavuk göğsünü dilimleyip yağsız tavada pişirirseniz veya patatesi kendiniz dilimleyip zeytinyağı ve baharatla harmanladıktan sonra fırına atarsanız yine kısa sürede, üstelik sağlıklı yiyecekler elde edersiniz.

Pastalar ve tatlılar oldukça çekici görünen gıdalar. Ancak içerdikleri un, şeker ve kremadaki yağ düşünüldüğü zaman tadları kaçıyor. Bir kutlama vb. yoksa pastadan uzak durun, o gibi durumlarda ise ince bir dilim alıp mümkünse kremasını sıyırın. Şerbetli tatlılardan tümüyle uzak durmak, süt tatlılarını ise istisnai tüketmek genellikle en iyisi.

Mayonez yapısı itibariyle büyük ölçüde yağdan oluşan bir gıda. 100 gram mayonezde yaklaşık 400 kalori ve 35 grama yakın yağ mevcut. Mayonez yerine hardal veya salçalı sosları tercih etmek en iyisi. Patates kızartmasıyla mayonezi yanyana getirmeyi ise düşünmeyin bile.

Bir top dondurma 50 gram civarındadır ve iki topluk bir külah dondurmada 200 kalori bulunur. Endüstriyel hazır dondurmaların yarıya yakını yağdır ve bu yağ çoğunlukla doymuş yağdan zengin bitkisel margarinlerden oluşur. Dondurmanın önemli miktarda şeker de içerdiği unutulmamalıdır. Dondurmadan olabildiğince kaçınmak ve istisnai tüketmek en iyisi. Hazır dondurmaların daha ziyade donmuş buz şeklinde olanlarını tercih etmekte yarar var, ama o da nadiren.

Şekerli içecekler buzdolabımızda genellikle bulunur. Ancak şekerli içeceklerin ciddi miktarda şeker içerdiklerini unutmamak lazım. 1 litre şekerli içecek aşağı yukarı 100 gram şeker içerir. Bu içeceğin gazoz, kola veya meyve suyu olmasına göre değişiklik gösterse de, bir bardak (200 ml) şekerli içecekte 20 gram şeker bulunur. Bir kesme şekerin ortalama 2,5 gram olduğunu düşünürseniz, bir bardak şekerli içecekte 8 adet kesme şeker var demektir. Son zamanlarda çok revaçta olan meyveli sodalar da şekerli içeceklerle aynı niteliktedir.

İlgili konular
Gizli tuz kaynakları
Şeker
Ramazan, oruç ve kalbiniz
Kalp yetersizliği ve egzersiz
Kalp yetersizliği ve diyet
Stocking a healthy fridge

Sosyal Medya Bağlantılarımız
BUZDOLABI TEHLİKELERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön